Son Haberler
Anasayfa / Sağlık ve Beslenme / Yakup Peygamberin Ekmeği (Keçiboynuzu)

Yakup Peygamberin Ekmeği (Keçiboynuzu)

İngilizcesi “carob” Almancası “johannisbrot” olan, ve genelde “St.Johns Bread” olarak bilinen Yakup Peygamberin Ekmeği olarak bilinir.

Keçiboynuzu (Harnup):
Keçiboynuzu ağacı ilk onbeş yıl hiç meyve vermeyen çok kıymetli bir ağaçtır.Öyle ki 1930′lu yıllarda İspanya’da savaş esnasında çocukların beslenmeleri keçiboynuzuyla sağlanmış,İkinci Dünya Savaşında Almanların işgal ettiği Yunan adalarında yaşayan halk açlık tehlikesini yine keçiboynuzu sayesinde aşmıştır.

İtalya,İspanya,Kıbrıs ve Türkiye’de bolca bulunan harnup kakaonun yerine kullanılabilen en mükemmel çözümdür.Kakaoya alerjisi olanlara hızır gibi yetişen keçiboynuzu,vücuttan ağır-metal yada radyoaktif maddelerin atılmasında da oldukça etkilidir.
En büyük özelliği ise nefes darlığına karşı tedavi edici gücüdür.Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitki de bulunmamaktadır.Bu etkin maddelerden bazıları ise ”Ceratose,Tanin,Xylose,Primverosedir.Bu etkin maddeler aynı zamanda bazı alerjik astım rahasızlıkların da öylesine etkilidir ki,kullanmaya başladıktan bir kaç gün sonra bile faydası hemen görülmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yakup Peygamberin çölde ekmek yerine tükettiği bir meyve olduğu rivayet edilen keçiboynuzunu,günümüz beyaz şekerine ve çocukların severek tükettiği çikolataya tercih ederek bile insanın sağlıklı beslenmesine karşı hazırlanan tuzaklara bir nebze karşı koyabiliriz!

Hakkında adem korkmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>