Son Haberler
Anasayfa / Magazin / TELEVİZYON BAĞIMLILIĞI

TELEVİZYON BAĞIMLILIĞI

Teknolojiler ve iletişim araçları insanlara büyük kolaylıklar sağladığından onlara ayak uydurmak bir çağdaşlık ve medeniyet göstergesi sayılmaktadır. Hatta bazı araştırmalarda  evlerdeki televizyon ve internet kullanıcı sayısı birer gelişmişlik kriteri sayılmaktadır.  Televizyonun gücünü sosyolojik açıdan ölçmek için yapılan araştırmalarda radyo, sinema ve basının etkisinden daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır.

Televizyon genellikle  iş bıkkınlığından, can sıkıntısından uzaklaşmak, sadece oyalanmak için seyredilir. Elimizde kumanda olduğunda televizyonu yönettiğimizi sanırız. Fakat kumandayı elimize alır almaz televizyon bizi yönetmeye başlar.
Eve geldiğinizde ilk olarak televizyonu açıyorsanız, televizyon seyrederken  birilerine sinirleniyorsanız, televizyon izlemeyerek yemek yemiyorsanız, televizyon programını kaçırmamak için  buluşmaları veya  işleri erteliyorsanız,  programların  başlama saatini ezbere biliyorsanız televizyona  bağımlılığınızın olduğunu düşünmeye başlayabilirsiniz.
Televizyon bağımlılığının artık gerçek bir kavram olduğunu anlayabiliriz:
-          Çok fazla zaman harcamak
-          Kullanımını bırakmak ya da denetim altına almak için sürekli bir istek ve boşa çıkan çabalar içinde olmak
-          Kullanımı yüzünden önemli toplumsal, mesleki ve ailevi etkinlikleri azaltmak ya da bırakmak
-          Neden olduğu fiziksel ya da psikolojik bir sorun olduğunun bilinmesine rağmen madde kullanımını sürdürmek
Televizyon ile madde bağımlılığı arasındaki en benzer yön, televizyon bağımlısı insanların televizyon seyretmeyi azalttıkları ya da bıraktıklarında madde kesilince ortaya çıkan belirtileri  yaşamaları. Vücudu hızla terkeden bağımlılık yapıcı bir maddenin, vücudu yavaş yavaş terk eden bir maddeye göre bağımlılık yaratma olasılığı daha fazladır. Çünkü kullanıcı ilacın etkilerinin yavaş yavaş azaldığını fark ediyor ve etkisi tamamen geçmeden yeniden alıyor. Kişiler de televizyon izlemeyi bıraktıklarında kendilerini daha az rahatlamış hissedeceklerinden televizyonu kapatmıyorlar ve sürekli daha fazla seyretmek istiyorlar.
 
Televizyon bağımlılarında  bazı özellikler :tv
-Kolay sıkılma, isteksizlik,sinirlilik
-Dikkat azlığı
-Diğer insanlarla beraber olmaktan memnun olmama
-Kendilerini kontrol etmede güçlük
-Spor yapmama ve şişmanlığa eğilim
Televizyon karşısında saatlerce hareketsiz oturan insanlarda şişmanlık, şeker ve kalp hastalığı, kireçlenme gibi sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyorlar. Televizyonun çocuklarda fazla yemek yeme alışkanlığına neden olduğu bilinmekte.
Televizyon bağımlılığı aile içi ilişkileri azaltmakta, aileler çocuklarıyla oynamak yerine televizyonun karşısına geçmekte, anne-babasıyla iyi diyalog kuramayan çocuk hırçınlaşmakta, televizyonda gördüğü anne-baba karakterleriyle kendininkileri karşılaştırmaktadır. İnsanlar arasındaki sohbetin, konuşarak anlaşmanın, okumanın yerini gittikçe artan zamanlarda televizyon seyretmek almaktadır.
Ülkemizde çocuklarda yapılan bir çalışmada TV seyretme süresi sosyal sorunlar, suça yönelik davranış, saldırgan davranış, dışlaştırma ve toplam sorunlar ile doğrudan ilişkilidir. Yaşın artması, erkek olma ile sosyal beceri puanı azalırken, dikkat sorunu puanı artışı 2 saatten fazla TV seyretme, riskini arttırmaktadır.
Aşırı televizyon izlemenin çocuklar için iyi olmadığı uzmanlar tarafından uzun süredir savunulmaktadır. Anne ve babalar da bu konudaki endişelerini sıklıkla dile getirirler. Buna rağmen birçok ebeveyn kendi televizyon bağımlılığı yüzünden çocuklarının televizyon önünde geçirdikleri zamanı denetleyememektedir. Bu bir alkolikten ölçülü olmasını istemek gibi bir şeydir. Ayrıca birçok ebeveyn televizyonun pahalı olmayan bir bebek bakıcısı olduğunu keşfetmiştir.
Beyin gelişimi üzerine araştırmalar yapan bilim adamlarına göre aşırı televizyon izlemek, analitik düşünme, okuma ve dil gelişimi için gerekli olan beynin sol yarısının uyarılmasını azaltıyor. Televizyon izleme zamanıyla dil gelişimi testlerindeki performans arasında doğrudan bir ilişki bulunuyor. Kişinin öğrenme yeteneğini tümüyle etkiliyor. Bu sebepten çocuklara 2 yaşına kadar televizyon seyrettirilmemesi öneriliyor.
Televizyonun çocuklar üzerindeki etkisi çocuğun hayal dünyasında birer kahraman olması ve kendisini bu karakterlerle bir tutarak davranmaya başlamasıdır.
Öğrenciler arasında en çok zaman kaybına neden olan eylemlerin belirlendiği araştırmalarda televizyonun ilk sırayı aldığı görülmektedir. Çünkü televizyon izlemeye başlarken kişide olan kontrol, izleme sırasında televizyona geçer ve öğrenci bunun farkına varamadan vakit uçup gider.
 Sayılan tüm zararlarına rağmen TV, bilgilenme, haber alma, eğitim, öğretim ve eğlenme hakkının kullanılmasında en önemli araçlardan birisidir. Sorun çok fazla ve uzun süreli ve bilinçsiz seyretmekle birlikte geliyor. Bu nedenle televizyonu yaşantımızdan çıkarmak yerine, kumandanın bizi yönettiği değil, bizim kumandaya hakim olduğumuz bir televizyon izleme alışkanlığının geliştirilmesi uygundur.
Televizyon bağımlılığından kurtulmak için uzmanların önerileri:
Televizyonun size getirip götürdükleri ve seyrettiğiniz programları not olarak yazın bir yerlere. Bu yöntemle televizyonun başında nekadar zaman geçirdiğinizi anlayacaksınız.
Haftada bir günü televizyon izlemeden geçirin.
Aile üyeleriyle beraber yapacağınız etkinliklerin bir listesini yazın ve herkesin görebileceği bir yere asın. Bir süre sonra bilinçsiz televizyon tüketiminden çalınacak saatlerde eşiniz, çocuğunuz, aileniz, komşularınız ve toplum ile daha sağlıklı bir iletişim kurabileceğinizi farkedeceksiniz.
Öylesine bir bakayım diye televizyonunuzu açmayın. Önceden seyretmek istediğiniz programları belirleyin ve televizyonu o zaman açın, program sona erince de kapatın.
Başka bir işle uğraşırken fonda televizyon yerine radyo, kaset çalar vs dinlemeyi tercih edin.
Beyinleri gelişme evresinde olan çocuklarımızın saatlerce televizyon karşısında oturmalarına izin vermeyin ve hangi programları seyredebileceklerine önceden karar verin.
Ne kadar meşgul olursanız olun televizyonu asla çocuklarınızı oyalamak için kullanmayın.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Hakkında adem korkmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>