Son Haberler
Anasayfa / Magazin / Hamilelikte Dikkat Edilmeli!

Hamilelikte Dikkat Edilmeli!

alcohol

Hamilelik  sürecinde annelerin bebeklerini en iyi şekilde beslemeleri ve kendi sağlıklarına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Bebeğiniz sizin vücudunuza giren maddeler ile beslendiği için doğru bir beslenme rejimi ve zararlı olan besinlerden uzak durmak da dikkat etmeniz gerekenler arasında. Ancak  pek çok anne, sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri kullanabiliyor ve bu da bebeğin daha anne karnındayken zehirlenmesine, doğuştan rahatsızlıklara sahip olmasına neden oluyor. Sigara tüketiminin ülkemizde ne kadar yüksek olduğunu dikkate alırsak, hamilelikte  sigara içmenin bebeğe zararları konusunda fikir sahibi olmanız gerekmektedir.

Sigaranın sahip olduğu bütün zararlı maddeler, kan akışınızın hızlanmasına ancak kandaki oksijenin azalmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bebeğinize giden kanda ve besinlerde daha az oksijen yer alırken, daha fazla zararlı madde bulunmaktadır. Ayrıca rahime giden damarlarda yaşanan daralmalar nedeniyle kan akışında yaşanacak düşmeler de hesaba katıldığında bebeğinize az miktarda ve oksijeni olmayan kan gidecektir. Bu durum ise doğal olarak gelişim sürecinin hatalı ve eksik gerçekleşmesine neden olacaktır.

Bunların yanında sigara kullanımı hamileliğin erken sonlanmasına veya doğum  sırasında anormallikler yaşanmasına da neden olabilmektedir. Doğum sürecinde su kesesinin erken patlaması normal olmayan durumlar meydana gelmekte, dolayısıyla doğum daha sorunlu ve bebeğe zararı dokunabilecek şekillerde yapılmaktadır. Sigara kullanımın sebep olduğu yüksek tansiyon ise hem hamilelik süresince hem de doğum sırasında, bebeğe ek olarak annenin de sağlığıyla oynamakta, sürec zorlaştırmaktadır.

Sigara tüketiminin sadece anne tarafından değil, baba tarafından da kullanılmaması  gerekmektedir. Çünkü anne sigara içmese bile, onun yanında sigara kullanan baba, annenin pasif içici olmasına ve sigaradaki zararlı maddeleri vücuduna almasına neden olacaktır. Bu nedenle eşlerin ve eve gelen kişilerin de duruma uygun hareket etmesi gerekmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sigara ile birlikte doğal olarak alkolün de hamilelikte büyük zararlı ve yan etkileri mevcuttur. Bu maddeleri günlük hayatınızda bırakmayı başaramıyorsanız bile bebeğinizi düşünerek hamileliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bebeğin doğumunun ardından ise en azından süt verme süreci bitene kadar sigara içmemeli, daha sonra içseniz dahi bunu çocuğun yanında değil, balkon ya da teras  gibi dış mekanlarda gerçekleştirmelisiniz.

Hakkında adem korkmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>