Son Haberler
Anasayfa / Magazin / Müzik İnsanları Nasıl Etkiler?

Müzik İnsanları Nasıl Etkiler?

MÜZİK İNSANLARI NASIL ETKİLER?

  • Müzik kalp atışlarını etkiler.
  • Huzuru etkiler.
  • Sakin olmanızı sağlar.
  • Beyne giden kan ve oksijeni harekete geçirir.
  • Karmaşık fikirlerinizi düzenlemenizi sağlar
  • Yaratıcılığı arttırır.
  • Hafızayı güçlendirir.
  • Analitik düşünme becerisi arttırır.

 
Son yıllarda müzikle insan ilişkisi daha fazla araştırılmaya başlandı.Ve müziğe ilgi duymayan insanların aksine müzikle yaşayan insanların beyinlerinin daha farklı şekilde çalıştığı kanıtlandı.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Müzisyenlerin beyinlerinin her iki yarım küresininde kullanıldığı açıklanmıştır. Çünkü müzisyen hem gördüğü notaları ve ritimleri beyninde düşünmekte, hem de düşündüğü şeyleri her iki elini, hatta bazen ayak ritimlerini de kullanarak uygular.Beyninin her iki yarım küresini bu şekilde  ve dengeli kullanan müzisyenlerin diğer bilgileri yorumlamasında ve ilişkilendirilmesinde de iyi olmalarının doğal bir sonuç olduğunu vurgulayan Folley, “Entrümantal müzisyenlerin farklı  satırları birleştirerek, aynı anda her iki eli kullanarak senkronize tek bir müzik parçasına dönüştürmeleri ve özellikle nota sembollerini aynı anda hızlı bir şekilde okumadaki becerileri onların beyinlerinin hem sağ, hem de sol yarım kürelerini dengeli kullanmalarını sağlamaktadır” demektedir.
 
Yapılan bir araştırmaya, Vanderbilt Blair Müzik Okulu’ndan 20 klasik müzik öğrencisi ile, Vanderbilt Psikoloji bölümünden müzikle ilgisi olmayan 20 öğrenci katılmıştır. Müzik bölümü öğrencilerinin çoğu  sekiz yıl müzik eğitimi almış öğrencilerdir. Çaldıkları enstrümanlar piyano, nefesli çalgılar, telli çalgılar ve vurgulu çalgılardır. Gruplar yaş, cinsiyet, eğitim, lise başarı seviyesi ve üniversite giriş puanları olarak karşılaştırılmıştır.
Araştırmacılar müzisyenlerle kontrol grubunun yaratıcı düşünme süreçlerini karşılaştırmak için iki deney yapmışlardır. Birinci deneyde her iki gruba da ev eşyaları veya objeleri gösterilerek bunlarla yapılabilecek farklı işlevler yazmaları istenmiş, ayrıca bazı kelime ilişkilendirme testleri de yapılmıştır. Bu deneyin kelime ilişkilendirme testinde müzisyenler kontrol grubuna göre daha fazla sayıda doğru cevap vermişlerdir. Araştırmacılar sonucun müzisyenlerin sözel yeteneklerinin daha iyi olduğunun bir kanıtı olduğunu ifade etmektedirler. İkinci deneyde, her iki gruba  günlük kullanılan bazı objelerle yapılabilecek farklı işlevler önermeleri istenmiş, ancak bu kez beynin korteks bölümündeki kanlanma NIRS (near-infrared spectroscopy) yöntemiyle takip edilmiştir. Bu teknikle beynin nerelerine kan ve oksijen hareketi olduğunu görerek, deney  sırasında hangi bölgelerin aktif olduğu gözlenebilmektedir.

“Öğrencilerin  günlük kullanılan bazı objelerle yapılabilecek farklı işlevleri düşünmeleri sırasında müzisyenlerin beyinlerinin her iki yarım küresinde de aynı anda yoğun bir hareketlenme olduğu gözlenmiştir” diyen Folley, müzisyenlerin beyinlerinde yarattıkları  farklı ağlar sayesinde diğer insanlara göre daha farklı düşünen beyinler geliştirdiğini ve bilgiye karşı yaklaşımlarının daha farklı olduğunu belirtmektedir.
Araştırmacıların bulduğu başka sonuç da müzisyenlerin zeka (I.Q.) düzeyinin müzisyen olmayanlara göre daha fazla çıkmasıdır. Sonuç daha önce bulunan müzik eğitimi ve zeka gelişimi arasındaki ilişkiyi de desteklemektedir. Zeka  zihinsel hareketler sonucunda beyin hücreleri arasında oluşan fiziksel ağlardır. Ve tabi ki müzik, beyin ve konsantrasyon arasında da çok güçlü bir bağ vardır.
 

Hakkında adem korkmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>