Son Haberler
Anasayfa / Diyet / KİLO VEREMİYORUM DİYORSANIZ!

KİLO VEREMİYORUM DİYORSANIZ!

getty_diyet_tarti_mutsuz_kadin_mkl

Hormonlar kilo vermenizi engelleyebilir:
Önemli olan geçici olarak kilo kaybetmek değildir.Önemli olan sizin yaşam tarzınızı değiştirmenizdir..Eğer hedefiniz kısa bir sürede fazla kilolarınızdan kurtulmaksa,bir süre sonra hayal kırıklığına uğrayacağınızı unutmamalısınız. Yağları çok seven insan vücudu onları kaybetmemek için size karşı direnir.Kilo alırkan vücut direnç göstermez fakat verirken işler değişir. Bu davranışların sorumlusu ise ”TUTUMLU GENLER”dir.Bu tutumlu genler açlık halinde kullanabilmek için yağları korur.Şu örneğe başvurabilir bu konuda göbek yağı fazla olan bir bireyin annesi veya büyük anneside bu sorunlarla karşılaşmış olabilir.

Tiroit bezleri sinyal verir:
Kilo verilmeye başlandığında T4 hormonu T3 hormonuna dönüşmektedir ve bu durumda bir tiroit hormonu yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Tiroit hormonunun yetersizliği metabozlizmayı tembelleştirmektedir. Kilo kaybı sürecinde bir süre sonra ortaya çıkan yavaşlamanın başka nedenleri de var. Bunların da çoğu hormonal savunma mekanizmalarıdır. Vücudunuz leptin, oreksin, ghrelin, insülin, kortizol gibi hormonları salgılama süreçlerinde yaptığı değişikliklerde yağ kaybını önlemeye çalışır. Yani eğer bir kilo kaybı süreci planlıyorsanız vücudunuzda şu veya bu şekilde yaşayacağınız metabolik ve hormonal bazı kavgalara hazır olmalısınız.

Diyet yaparken mutsuzluk:
Kilo veremiyorum diye üzelen insanların en büyük hataları beslenmedeki dengesizlikten kaynaklanmaktadır. Kilo kaybı için uzun süre aç kalan, düzensiz yemek yiyen, besin dengelerini bozan diyetlerle metabolizmasını alt üst eden, bütün gün aç kalıp akşam saatlerinde sürekli buzdolabını ziyaret eden hatta bu ziyaretlerini gece tatlı uykusunu bölerek sürdüren, kilo vermeye çalışmasına rağmen  karbonhidratı fazla, şekerden zengin, besin yükü fazla besinler tüketerek, kafeinli içecekler ve diyet ürünlerle hipoglisemi nöbetlerini tetikleyen insanlar. Her şeyi bildiklerini ve her yolu denediklerini ama kilo kaybını bir türlü beceremediklerini anlatırken bile ümitsiz ve yorgun olurlar.Üzülerek belirtelim ki kronik diyetçilerin üretiminde onlar kadar yanlış diyet programlarının, ticari diyet merkezlerinin, kuşkulu diyet ürünlerinin, tehlikeli, zararlı ve etkisiz diyet haplarının ve bu işi sadece kazanç amacıyla yapan sözde uzmanların da rolü var.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Aç kalırsan zayıflamazsın:
Vücudunuzun kilo kaybına direnmesinin ikinci önemli nedeni çok önemli bir şeyin, daha aktif bir yaşam tarzı geliştirme yani daha fazla bedensel egzersizin unutulmasıdır. Hareket sürenizin yoğunluk ve sıklığını artırmadan, vücudunuzu eskisinden daha çok kalori harcayan bir araç haline getirmeden yağ kaybını başarmanız, başarsanız bile bu başarıyı istediğiniz hıza ulaştırmanız, sürdürmeniz ya da korumanız pek mümkün olmaz. Bedensel aktivite yaktığı kalorilerin yanında istirahat metabolizma hızınızı da artırarak kilo kaybınızı destekleyecektir.

Hakkında adem korkmaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>