Son Haberler
Anasayfa / Diyet / Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Diyet yaparken kalori hesabı yapmak ve bir süre sonra kalori takıntısı yapmayı başlatır mı?
Diyet yaparken ilk önce bilinçlenme önemlidir. Ne yiyiyoruz?
Ne kadar yiyiyoruz?
Ne kadar tüketmeliyiz?
Kalori miktarı nedir?
Ne kadar yağ alıyoruz?
Ne kadarı şeker içeriyor?

Bu tip soruları kendimize sormalıyız. Bunu yaparken en güzel dikkat edebileceğimiz kritik kontrol noktası ise alışveriş yerleridir. Unutulmamalıdır ki “alışveriş sepetinde ne varsa

Diyet

Diyet

midende de o vardır.” Aldığımız ürünlerin besin içeriğine bakmamız ve bilinçlenmemiz gerekir. Böylelikle bilinçli tüketici olarak sadece ürünlerin fiyatlarına değil aynı zamanda ürün içeriğine de dikkat edebiliriz.

Kalori miktarı bir takıntı değil sadece bir oran vermelidir. Diyet yaparken kalori miktarına dikkat ederken bazen ne yediklerimizi göz ardı edebiliyoruz. Her kalorisi düşük besin sağlıklı değildir veya az kalorili besleneyim derken daha sağlıksız bile beslenebiliriz. Bu nedenle kalori miktarında çok fazla abartılmamalı ve sadece yol gösterici olmalıdır.

Diyet yaparken dikkat edilmesi gereken 5 nokta
Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken en temel 5 nokta nedir?

1.Diyet yaparken öğünlerden 30 dakika önce su tüketmeliyiz. Böylelikle ana öğünlerimizde daha az yemek yeme gereği hissederiz ve sindirim sistemini zorlamayız.

2.Tuz kullanımını azaltmalıyız. Olası ödem oluşumunu engellemiş oluruz.

3.Her gün fiziksel aktivite için en az 30 dakika zaman ayırmalıyız.

4.Her gün öğünlerimizde meyve ve sebzeye yer vermeliyiz. Günlük posa ihtiyacımızı ve vitamin ve mineralleri almamız sağlığımız için gerekmektedir.

5.Günlük çay veya/ ve kahve tüketimine dikkat etmeliyiz. Malum diüretik olduklarından vücudumuz susuz kalabilir veya yetersiz oranda su içerir. Sonuç olarak ise hastalıklara neden olabilir.

Diyet

Diyet

Kilo vermekte zorlanan bireylerin kabusu ”İNSÜLİN DİRENCİ’ konusunu biraz açabilir misiniz?
İnsülin direnci Tip 2 diyabetin gelişmesine zemin hazırlayan önemli bir sorundur. Glikozu enerji olarak kullanabilmemiz içininsülin hormonuna ihtiyacımız vardır. Fakat pankreas’tan salgılanan ve karaciğer, kas, yağ dokusu gibi dokularda insülin hormonuna karşı duyarsızlık gelişmesi sonucu insülin direnci oluşur.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İnsülin direnci olan bireylerde konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk, yemeklerden sonra uyku hali, tatlı gıdalara olan istekte artış, kilo kontrolünde güçlük, özellikle karın bölgesinde yağlanma gibi belirtiler olabileceği gibi aynı zamanda hiçbir belirti de olmayabilir. Muayene sırasında bel çevresinde artış, kan şekerinde ve trigliserid düzeylerinde yükseklik, HLD-kolesterol düzeyinde düşüklük tespit edilebilir.

Hakkında Büşra Ataköşker

Arkadaş Canlısı, Modaya Düşkün, Fotoğraf çektirmeyi ve çekmeyi seven..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>