Son Haberler
Anasayfa / Diyet / Diyete Başlamadan Önce İzlenecek Yollar

Diyete Başlamadan Önce İzlenecek Yollar

Yaz aylarına girerken diyet yapmak bir kabusa dönüşebiliyor.Güncel Diyet okurları için; diyet öncesi, sırasında ve sonrası için birçok önemli noktayı araştırdık.

Diyete başlamadan önce psikolojik olarak insanların izlemesi gereken yollar vardır.  İnsanların Diyet konusunda yaptığı yanlışların ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Diyete başlamadan önce psikolojik olarak nasıl bir yol izlemeliyiz?
Diyete başlamadan önce ilk etapta kişinin psikolojikman kendini hazır hissetmesi gerekmektedir.

Diyet

Diyet

Aksi takdirde farklı şekilde uygulanan beslenme programları etki etmeyecektir. Kişi mental olarak kendini hazır hissettiğinde ise bir uzman yardımı ile yol izlemesi gerekir. Bu şekilde uygulanan programlarda daha verimli ve daha sağlıklı bir sonuç elde edilmektedir.

Diyet yaparken özellikle vücudumuzda ve mental olarak beynimizde bir takım yiyecekleri yasaklamalı mıyız? Yani kesin yasaklar, diyet maratonunda insanları daha çok sıkar mı?
Yaşadığımız toplumun algısına baktığımızda, “Yasaklar çiğnenmek için vardır” mantığı ile karşılaşırsınız. Ne kadar çok yasak olursa o kadar fazla kişi o yasakları delmek için uğraşır. Oysa beslenme alışkanlığımızı değiştirip, besinlerimizi sınırlayıp veya porsiyon miktarlarını azaltırsak, kişi kendini daha rahat hissedecektir. Böylelikle diyeti çok daha rahat uygulayıp daha verimli bir sonuç alacaktır. Mental açıdan ise daha az baskı hissedecektir. Sağlıksız besinleri sağlıklı besinler ile değiştirirsek, diyet ve hayatımız bize daha kolay gelebilir…

Diyet yaparken haftada 1 veya 2 kez yemek anlamında kaçamaklar yapılmalı mıdır?
Yapılmalı mıdır yerine yapabiliriz demek daha doğru olur. Diyet yaparken başlarda disiplin çok önemli olduğundan belirli kurallar koymak gerekebilir. Bu karşınızdaki hastanın ne kadar iradeli olup olmadığından kaynaklıdır. Şayet iradeli ise, o halde haftada 1 yerine 2 haftada bir, 1 serbest öğün yapılabilir. Yok iradeli değil ise, burada tabi süreç önemli olduğundan, kişiye direk değil ama zamana yayarak beslenme alışkanlıklarını değiştirmekte ve gerekli olduğunu düşündüğünüz kadar kaçamak veya serbest öğün önerebilirsiniz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Hakkında Büşra Ataköşker

Arkadaş Canlısı, Modaya Düşkün, Fotoğraf çektirmeyi ve çekmeyi seven..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>