Son Haberler
Anasayfa / Diyet ve Spor / Kilo vermek için motivasyon şart !

Kilo vermek için motivasyon şart !

Gözümüzde büyüyen işlerden kaçmak için, başlamadan ‘kesin başarısız olurum, boşuna çabaladığımla kalırım’ gibi aslında tüm olumsuzlukları üzerimize çektiğimiz cümleler kurarız. Ya da büyük heveslerle başlayıp daha tamamlayamadan tüm isteğimizi kaybederiz. Beynimiz ve düşüncelerimizde henüz başlayamadığımız ve yarım bıraktığımız işlerin ağırlığı birikmeye başlar. Tıpkı bir türlü başlayamadığımız veya tamamlayamadığımız diyetlerin vücudumuzda biriktirdiği fazla kilolar gibi. Diyet kelimesi bile çoğu zaman canımızı sıkmaya yetiyor. Bu nedenle diyet yapmayı hayatımızın en sıkıcı dönemleriymiş gibi görmeyip

Kilo vermek için motivasyon şart!

Kilo vermek için motivasyon şart!

sağlıklı alışkanlıklar kazanıp bunları hayatımıza uygulamayı öğrendiğimiz ve bundan zevk aldığımız dönemlere çevirmeliyiz. Unutmayalım ki zayıflamanın birçok yolu olabilir. Ancak verdiğimiz kiloları geri almanın bundan çok daha fazla yolu var. Hayat boyu kilo korumanın ise tek çözümü hayatımızdaki dengeyi sağlamak. Bunun için de mutlaka alışkanlıklarımızı daha yararlı olanlarla kalıcı olarak değiştirmek.

Peki kalıcı kilo verme alışkanlıklarımızı nasıl kalıcı hale getirelim?

Öncelikle kendimize kolay, küçük ve en önemlisi uygulanabilir hedefler koyalım. Yani hiç spor yapmayan biriyseniz ‘ ben her gün 2 saat spor yapacağım ‘ demek ne kadar doğru? Bunu 3 gün çok güzel uygulayıp 4.gün bırakıyorsanız başarıya ulaşmış sayılmazsınız. Ama ‘ben haftada 3 gün 2 saat spor yapacağım’ dediğiniz noktada hedefinize ulaşmış olursunuz. Hedefe ulaşmak motivasyonunuzu ve başarma isteğinizi de siz farkında bile olmadan artırır. Bu hedefe ulaştıktan sonra diğer hafta hedefi arttırmakta hiçbir sakınca yok. En basit olarak gün içinde hiç su içmeyen birinin kendine su içme hedefleri koyması ve bunu uygulamak için günlük hayatında değişiklikler yapması onun aslında diğer şeyleri de ne kadar kolay başaracağının göstergesi. Tabii ki bu noktada ana hedefimiz ‘Ben her hafta sağlıklı bir alışkanlık kazanacağım’ olmalıdır.

Bu hedefleri gerçekleştirmede en büyük yol arkadaşımız hayallerimiz yani aslında gelecekteki biz. Kendimizi gelecekte nasıl görüyoruz? Daha mı ince, daha mı mutlu, daha mı başarılı ya da hepsi birden? Bu noktada asıl sorumluluğun bizde olduğunu unutmadan çıkmaza girdiğimiz noktalarda farklı bakış açıları kazanarak ilerlemeliyiz.

ayıflamayı kalıcı hale getirme konusunda en önemli nokta ise; kendimizi kısıtlamadan daha özgür beslenme planlarını uygulamak. Kilo verdiğimiz süreçte yemekten zevk aldığımız besinleri daha az kalorili hale nasıl getirebiliriz ya da bize iyi gelecek ama sevmediğimiz besinleri daha lezzetli hale nasıl getirebiliriz diye düşünüp besinlerle küçük değişiklikler yapmak bize iyi hissettirir, daha kolay uyum sağlarız. Bu süreci daha keyifli hale getirmek de bizim elimizde. Bu noktada en büyük desteği bu işin uzmanından yani diyetisyenlerden alabiliriz.

Zayıfladıkça kendimizi daha aktif hissedip motivasyonumuzun artacağı kesinlikle doğru. Ama bir şeyler yanlış gidebilir. Beslenme düzenimiz elimizde olmayan sebeplerle bozulabilir. Hemen umutsuzluğa kapılıp bırakmak yerine kaldığımız yerden devam edip dengeyi kurabiliriz. Önemli nokta yanlış alışkanlıkları kalıcı hale getirmemek. Nerede hata yaptığımızı bazen göremeyebiliyoruz. Yaptığımız hataları fark edebilmek adına beslenme günlüğü tutabiliriz. Sorunun nerede olduğunu bulup çözüm üretmek için bir beslenme uzmanıyla günlüğümüzü inceleyebiliriz.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Hakkında Büşra Ataköşker

Arkadaş Canlısı, Modaya Düşkün, Fotoğraf çektirmeyi ve çekmeyi seven..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>