Son Haberler
Anasayfa / Güzellik ve Bakım / Saç Spreyi Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Saç Spreyi Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Kadınlarda ve erkeklerde ortak kullanılan bazı bakım ürünleri vardır. Bunlar el kremleri, şampuanlar, vücut kremleri, duş jelleri, ayak bakım ürünleri, saç jölesi, saç köpüğü ve saç spreyidir. Saç spreyleri iki farklı şekilde kullanılabilir. Bu kullanım şekillerinden birisi; şekil verilmeden önce saçların aralarına bir kol mesafesi uzaktan saç spreyi sıkılır ve biraz kuruması beklenir. Bu aşamada saçlara bastırmamak yani saçları birbirine yapıştırmak önemlidir. Saçlar tamamen kuruduğunda ise isterseniz ısıtıcı yardımı ile isterseniz de elleriniz ile saçlarına şekil verebilirsiniz. Bu yöntem ile

sac-bakimi

sac-bakimi

kullanılan saç spreyi  saça hacim verir. Bu yüzden de genellikle saçları az olan ya da çabuk yağlanan kişiler tarafından tercih edilir. Saç spreyinin ikinci kullanım şekli ise saçlara maşa, fön, bigudi veya da tokalar ile verilen şekli sabitlemek içindir. Bu şekilde kullanımı ise saçlara istenilen şekil verildikten sonra saç tutamlarına bir kol mesafesi uzaklıktan.. sprey sıkılır ve el ile üzerinden hafifçe geçilerek işlem tamamlanır.

Saç Spreyi Ne İşe Yarar?
Saç spreyi yalnızca saça şekil verme işine değil, saç konusunda zaman zaman bir kurtarıcılık görevi de üstlenir. Sıradan bir günde saçlarınızı atkuyruğu şeklinde bağladığınızda, saçların yan tarafında bebek saçı ismini verdiğimiz daha ince ve daha kısa boyutlu saçlar elektriklenmiş gibi taranmış saçların arasından çıkar ve pekte hoşlandığımız bir görüntü olur. Bu gibi durumlarda genellikle saç spreyleri oldukça işe yarar. Bebek saçlarının üzerine uzak bir mesafeden sıkılan saç spreyi eller veya bir tarak ile yerine yapıştırılabilir. Bu şekilde saçların daha güzel toplanmış bir görüntüye kavuşması sağlanırken, yeniden açılıp toplanması işlemini yapmaktan da kurtulmuş olursunuz.

Saç Spreyi Kullanımı
Saç spreyi genellikle bir saç şekillendiriciden öte bir yardımcı gibidir. Fakat saç spreyi kimi zaman bizlere çok yardımcı olsa da kullanmasını bilmeden veya daha iyi olacağını düşünerek fazla kullandığımız saç spreyleri saçlarımızı kirli gösterebilir veya uçuşan tozların pek çoğunun saçlarımıza yapışmasına sebep olabilir. Bu yüzden saç spreylerini elimizi alıştırmak amaçlı az miktarda kullanmalı ve ihtiyacımız olan tam miktarı bulunca artık o miktarı aşmamaya özen göstermeliyiz.

Saç Spreyi Saç Döker mi?
Saçlarımıza şekil vermeyi çok sevsek de her gün saç spreyi kullanmamalıyız. Bu durumun başlıca sebebi ise saç spreylerinin içerisinde doğal hiçbir şey bulunmamasıdır. Ayrıca spreyler saçları çok sertleştirdiği ve saçların doğal hareketini kısıtladığı için saç kopmalarına sebep olur. Saçların ortadan kırılmasının yanı sıra çok fazla kullanılan saç spreyleri saç dökülmesine de sebep olmaktadır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Eğer saç spreylerini çok yakından veya saç diplerine gelecek şekilde sıkarsanız saç köklerinin üzeri örtülür ve saçlı deri nefes alamaz. Bu durum saç dökülmesi ile neticelendirilebileceğinden saç dökülmesinin nedenleri arasında gösterilebilir. Saç spreylerinin bir diğer olumsuz özelliği ise saçları çok fazla sertleştirmesi  ve bunun sonucunda da saçlarımızı ellerimizle düzlemek istediğimizde  parmaklarımızın arasında kopan saçlarımızın olmasıdır. Bu bir nevi güç uygulamaktan kaynaklanmış bir dökülme gibi görünse de aslında saç spreylerinin aşırı sertliği sonucunda olan bir saç dökülmesidir.

Hakkında Yeliz Doğan

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>